Odpowiedź na pytanie o wyłączenia

Poniżej przedstawiamy obszerny wyciąg z Warunków Ogólnych Ubezpieczenia, bez którego nie można rzetelnie udzielić odpowiedzi na często stawiane pytanie o wyłączenia związane z ochroną nowotworową. Mamy nadzieję, że wczytanie się w poniższe informacje i uważna analiza zapisów OWU oraz dołączonych  (w niektórych miejscach) krótkich komentarzy przybliży Państwu to ważne zagadnienie i jednocześni pozwoli ocenić, że rzeczywista ilość tzw. "wyłączeń" jest bardzo mała, a tam gdzie są one użyte przez zakład ubezpieczeń mają swoje poważne uzasadnienie.

W zakresie ochrony jest kilka świadczeń, które w zakresie nowotworów dają osobie ubezpieczonej ochronę.
Są to między innymi następujące świadczenia:

1. Poważna choroba Ubezpieczonego: w ramach tej umowy mamy szczegółowy opis:

Wyłącznie taki Nowotwór złośliwy, który oznacza obecność jednego lub więcej guzów złośliwych, charakteryzujących się niekontrolowanym wzrostem i rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych oraz inwazją i niszczeniem zdrowej tkanki, co obejmuje także białaczkę, nowotwory układu limfatycznego i chorobę Hodgkina. Ubezpieczony nabywa prawo do Świadczenia, jeśli obecność Nowotworu złośliwego zostanie potwierdzona badaniem histopatologicznym. 

Z zakresu ubezpieczenia wyłącza się następujące nowotwory złośliwe:
 a) guzy opisywane jako nowotwory in situ (w tym dysplazję szyjki macicy CIN-1, CIN-2, CIN-3) lub histologicznie opisywane jako zmiany przedinwazyjne;
b) wszystkie nowotwory skóry, o ile nie stwierdzono istnienia przerzutów do innych organów oraz o ile nie stwierdzono, że guz jest czerniakiem złośliwym o grubości powyżej 1,5 mm (wtedy jest ochrona!), określonej w wyniku badania histologicznego, lub klasyfikowane powyżej 3 poziomu inwazji w skali Clarka;
c) mięsaki Kaposiego i inne guzy związane z zakażeniem wirusem HIV lub z AIDS;
d) raka gruczołu krokowego w stopniu zaawansowania mniejszym niż T2N0M0 lub ze wskaźnikiem Gleasona poniżej 7 (a więc już od T2N0M0 i od wskaźnika 7 wzwyż (Gleason) jest ochrona!);
e) raka brodawkowatego tarczycy spełniającego kryteria microcarcinoma w ocenie histopatologa (a więc wszystkie inne niż microcarcinoma mają ochronę!)

W odniesieniu do Nowotworu złośliwego za dzień zdiagnozowania uważa się dzień pobrania materiału histopatologicznego do badania.

Zatem,  jeśli pytanie dotyczy np. nowotworu piersi u kobiet oraz nowotworu szyjki macicy, to wchodzą one w zakres definicji jeśli są złośliwe i spełniają pozostałe warunki (mają wówczas ochronę).

UWAGA!
W opisie powyżej w punkcie b)  Dysplazja szyjki macicy (CIN) jest wyłączenie, ale dotyczy ono stanu  "przedrakowego", który dopiero może rozwinąć się w raka szyjki macicy.

Natomiast stan przedrakowy dysplazji szyjki macicy CIN-3, który wymaga zabiegu operacyjnego – jest ujęty w ramach "Świadczenia Zdiagnozowanie Choroby Nowotworowej"  (patrz w definicji: Nowotwór o granicznej złośliwości).

2. Dodatkowo mamy umowę: Zdiagnozowanie choroby nowotworowej i w jej ramach dwie definicje:

  • Nowotwór złośliwy
  • Nowotwór o granicznej złośliwości

Tutaj definicja Nowotworu złośliwego, jest dokładnie ta sama jak w punkcie poprzednim, a dochodzi nam definicja Nowotworu o granicznej złośliwości.

Nowotwór złośliwy – obecność jednego lub więcej guzów złośliwych, charakteryzujących się niekontrolowanym wzrostem i rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych oraz inwazją i niszczeniem zdrowej tkanki, co obejmuje także białaczkę, nowotwory układu limfatycznego i chorobę Hodgkina. 

Ubezpieczony nabywa prawo do Świadczenia, jeśli obecność Nowotworu złośliwego zostanie potwierdzona badaniem histopatologicznym.

Z zakresu ubezpieczenia wyłącza się następujące nowotwory złośliwe:

  • guzy opisywane jako nowotwory in situ (w tym dysplazję szyjki macicy CIN-1, CIN-2, CIN-3) lub histologicznie opisywane jako zmiany przedinwazyjne;
  • wszystkie nowotwory skóry, o ile nie stwierdzono istnienia przerzutów do innych organów oraz o ile nie stwierdzono, że guz jest czerniakiem złośliwym o grubości powyżej 1,5 mm, określonej w wyniku badania histologicznego, lub klasyfikowane powyżej 3 poziomu inwazji w skali Clarka; (a więc jest tu ochrona!)
  • mięsaki Kaposiego i inne guzy związane z zakażeniem wirusem HIV lub z AIDS;
  • raka gruczołu krokowego w stopniu zaawansowania mniejszym niż T2N0M0 lub ze wskaźnikiem Gleasona poniżej 7;  (a więc już od T2N0M0 i od wskaźnika 7 wzwyż (Gleason) jest ochrona!);
  • raka brodawkowatego tarczycy spełniający kryteria microcarcinoma w ocenie histopatologa;  (a więc wszystkie inne niż microcarcinoma mają ochronę!).

W odniesieniu do Nowotworu złośliwego za dzień zdiagnozowania uważa się dzień pobrania materiału histopatologicznego do badania.


Nowotwór o granicznej złośliwości – wczesne postacie nowotworów, których stan zaawansowania lub niski stopień złośliwości dają podstawy do dobrego rokowania oraz wymagają specjalistycznego leczenia onkologicznego: operacyjnego lub radioterapii, lub chemioterapii.

Ochrona 
ubezpieczeniowa obejmuje:

  • stan przedrakowy dysplazji szyjki macicy CIN-3, który wymaga zabiegu operacyjnego;
  • nowotwory jajnika o złośliwości granicznej wymagające chemioterapii lub zabiegu operacyjnego;
  • zespół mieloproliferacyjny, mielodysplastyczny, mieloproliferacyjno-dysplastyczny – wymagające leczenia hematologicznego;
  • raka brodawkowatego tarczycy określonego w badaniu histopatologicznym jako mikrorak (microcarcinoma) wymagającego zabiegu operacyjnego;
  • wszelkie guzy o niskim potencjale złośliwości lub o granicznej złośliwości (borderline) według badania histopatologicznego, które wymagają zabiegu operacyjnego lub chemioterapii/ radioterapii.

Rozpoznanie Nowotworu o granicznej złośliwości musi zostać potwierdzone badaniem histopatologicznym.

W odniesieniu do Nowotworu o granicznej złośliwości za dzień zdiagnozowania uważa się dzień pobrania materiału histopatologicznego do badania.